Siedzący tryb życia: wpływ na zdrowie i wskazówki, jak stać się aktywnym

Siedzący tryb życia: wpływ na zdrowie i wskazówki, jak stać się aktywnym

Siedzący tryb życia lub nieaktywny tryb życia to taki, w którym brakuje aktywności fizycznej. Z badań wynika, że około 31% osób w wieku powyżej 15 lat prowadzi siedzący tryb życia. W tym samym badaniu stwierdzono również, że ta bezczynność jest przyczyną około 3,2 miliona zgonów każdego roku. Siedzący tryb życia jest bardzo niezdrowy i może prowadzić do zwiększonego ryzyka poważnych problemów, takich jak:

  • choroba sercowo-naczyniowa,
  • nowotwór,
  • otyłość,
  • depresja.

Niestety, istnieje kilka sprawców powiązanych z zachowaniem siedzącym. Oto kilka typowych przyczyn:

  • świadomy wybór takiego stylu życia,
  • status zatrudnienia,
  • wykonywany zawód,
  • słaby udział w aktywności fizycznej,
  • zatory drogowe,
  • oglądanie telewizji.

To tylko niektóre przyczyny siedzącego trybu życia, a wiele z nich staje się nawykami w naszym codziennym funkcjonowaniu. Przeczytaj, jak siedzący tryb życia wpływa na Twoje zdrowie.

Negatywne skutki siedzącego trybu życia

Oprócz zwiększania ryzyka chorób sercowo-naczyniowych siedzący tryb życia może również zwiększać ryzyko wystąpienia innych schorzeń. Może wpływać na kontrolę glikemii i przyczyniać się do zwiększonego ryzyka osteoporozy i depresji. Przyczynia się również do większego ryzyka rozwoju cukrzycy i innych zaburzeń lipidowych. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, zwiększasz ryzyko nadwagi lub otyłości. Siedzący tryb życia ma negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Naukowcy odkryli, że osoba go prowadząca jest o 50% bardziej narażona na śmierć niż osoba, która regularnie ćwiczy. Badanie, które objęło 17 000 osób w okresie 12 lat, wykazało, że styl ten miał istotny negatywny wpływ na ich zdrowie, niezależnie od innych czynników, takich jak wiek, palenie czy aktywność fizyczna.

Według badań, siedzący tryb życia różni się od braku aktywności fizycznej. Styl życia o niskim ruchu ma wiele negatywnych skutków dla zdrowia człowieka. Na przykład osoba pracująca przy biurku może odczuć niższy poziom cholesterolu HDL, a osoba, która spędza cały dzień w łóżku, ma wyższy ogólny indeks glikemiczny. Siedzący tryb życia może skutkować większym ryzykiem chorób przewlekłych, ponieważ może również powodować obniżenie poziomu energii.

Badania wykazały także, że osoby prowadzące siedzący tryb życia mają większe ryzyko zawału serca i depresji. Z tego powodu są bardziej narażone na rozwój chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca. Siedzący tryb życia jest nie tylko szkodliwy dla ich zdrowia, ale także zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Chociaż niektórzy ludzie mogą nie być w stanie poświęcić czasu na wyjście i ćwiczenia, wielu z nich cierpi z powodu niepokoju.

Jak stać się bardziej aktywnym?

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie aktywności w ciągu dnia. Nie musisz chodzić na siłownię ani zapisywać się na specjalny program. Po prostu spróbuj dokonać zdrowszych wyborów, takich jak te.

Jak stać się bardziej aktywnym?
Chodzenie to szybki i łatwy sposób na ćwiczenia. Robienie tego często może zapewnić Ci zdrowie. Chodzenie oferuje wiele korzyści zdrowotnych.

Iść na spacer

Chodzenie to szybki i łatwy sposób na ćwiczenia. Robienie tego często może zapewnić Ci zdrowie. Chodzenie oferuje wiele korzyści zdrowotnych. Może pomóc:

  • Kontrolować poziom cukru we krwi,
  • Redukować stres,
  • Regulować tętno.

Śledź czas, który spędzasz siedząc w biurze i w domu. Kiedy już wiesz, ile czasu spędzasz na siedzeniu, postaraj się go skrócić. Często rób przerwy, chodź i rozciągaj się co kilka godzin. Możesz nawet spróbować ćwiczeń na biurku!

Wybierz schody

Oprócz zwiększania ryzyka chorób sercowo-naczyniowych siedzący tryb życia może również zwiększać ryzyko wystąpienia innych schorzeń.
Jednym z najlepszych sposobów walki z siedzącym trybem życia jest robienie rzeczy, które wymagają większego wysiłku. Świetnym przykładem jest wchodzenie po schodach, które spala więcej kalorii niż bieganie. Następnym razem, gdy będziesz musiał dostać się gdzieś na pierwsze lub drugie piętro, skorzystaj ze schodów. Dokonaj świadomego wyboru, a wkrótce robienie zdrowszych rzeczy stanie się to Twoją drugą naturą.

Zmieniaj pozycję podczas pracy

Siedzenie przez długie godziny powoduje złą postawę i ból pleców. Podczas pracy staraj się stać przez 15 do 30 minut co kilka godzin. Posiadanie wyższego biurka może pomóc w pracy w pozycji stojącej. Pomoże Ci to ograniczyć siedzący tryb życia.

Zmień tryb dojazdów

Podróżując na krótkich dystansach, rozważ chodzenie lub jazdę na rowerze. Są to dobre ćwiczenia sercowo-naczyniowe i mogą być również korzystne dla środowiska. W większości przypadków jesteś nieaktywny fizycznie, gdy dojeżdżasz samochodem lub autobusem.

Jeść zdrowiej

Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, prawdopodobnie spalasz mniej kalorii. Może to prowadzić do poważnych problemów w przyszłości. Aby tego uniknąć, jedz zdrowiej i śledź swoje spożycie. Jeśli nie możesz być bardziej aktywny fizycznie, wprowadź zmiany w swojej diecie, aby brak aktywności nie powodował problemów.

Ćwicz regularnie

Codzienne ćwiczenia sprzyjają zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Pomaga utrzymać wagę i zmniejszyć ryzyko chorób związanych z siedzącym trybem życia. Możesz wykonywać ćwiczenia rozciągające w miejscu pracy lub odnotowywać w swoim harmonogramie czas na ćwiczenia.

Twoje zdrowie jest priorytetem i powinieneś je tak traktować. Poświęć czas dla siebie i pamiętaj o swoich wyborach. Zrezygnuj z niezdrowego stylu życia i znajdź sposoby na zdrowsze wykonywanie codziennych zadań. Aby uzyskać odpowiednie wskazówki i zalecenia dotyczące zdrowia, skonsultuj się z profesjonalistą. Uzyskaj wskazówki od ekspertów, jak radzić sobie z siedzącym trybem życia i zapobiegać chorobom.

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

3 komentarze

  • w czasie pandemii przytyłam 6 kilo, zdecydowanie poprzez siedzenie w domu cały czas, no i też dieta mi się wtedy pogorszyła. Teraz staram się wyrobić 10.000 kroków, gdzie się da to na piechotę, albo na rowerze

  • strasznie ciężko z tą aktywnością, od dawna chcę zacząć regularnie biegać ale nie wychodzi 🙁

  • O tak, po roku siedzenia w domu, w pracy zdalnej przez pandemię dopiero zdałam sobie sprawę jak bardzo kocham ruch. Już nigdy więcej się tak nie zasiedzę…

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed