Jak żyć zdrowiej i uważniej? Kilka prostych rad

Jak żyć zdrowiej i uważniej? Kilka prostych rad

Nasze życie w ostatnim czasie bardzo przyśpieszyło, a to za sprawą trudnej sytuacji społeczno – ekonomicznej w Polsce, a także wojny w Ukrainie. Trudne momenty, traumy, nawet jeśli obserwujemy je tylko na ekranie telewizorów,  wywołują refleksje dotyczące naszego funkcjonowania w świecie. Czy jestem szczęśliwy? Czy doceniam to, co mam? Czy dbam o siebie i swoich bliskich? Ilu ludzi, tyle pytań. Sytuacja za wschodnią granicą pokazała, jak znikome są dobra materialne, pęd za pieniądzem, a także jak kruche i nieprzewidywalne jest życie. Czy nie warto zatrzymać się na moment, by spojrzeć na siebie z dystansu? I nieco zmienić swoje życie, by miało większy sens.

Dzień za dniem…

Jak spędzasz dzień pracy, a jak weekendy? Czy nie trwonisz cennego czasu na rzeczy bezwartościowe? Może warto przeanalizować swoje funkcjonowanie w świecie? Dobrym sposobem jest docenianie poranka, czyli wcześniejsze wstawanie. Mózg jest wtedy najbardziej wydajny. Wielu pisarzy pracuje właśnie wtedy, bo do głowy przychodzą najciekawsze pomysły. „ Uwielbiam ciche, niespieszne poranki. Szczególnie latem, gdy wszystko powoli budzi się do życia. Wychodzę na balkon z kubkiem zielonej, jaśminowej herbaty i czytam. To daje mi energię na cały dzień. Później powoli przygotowuję śniadanie dla siebie i rodziny. Ubieram się, robię makijaż i jestem gotowa, by zmierzyć się z zawodowymi obowiązkami. Polecam taki sposób rozpoczynania dnia” – mówi Marlena, doradczyni klienta w dużym, polskim banku. Warto wziąć przykład z Marleny i spojrzeć na swój codzienny kalendarz krytycznym wzrokiem. Musimy znaleźć czas na pracę, ale też odpoczynek, dla rodziny. To wszystko można poukładać, jeśli świadomie zaplanujemy swój dzień.

Ruch i dieta podstawą dobrego samopoczucia.

Warto już dzisiaj zadbać o swoje zdrowie i kondycję. Ruch na świeżym powietrzu nie tylko dotlenia organizm, ale poprawia kondycję, sylwetkę i samopoczucie. Dla wielu to sposób, by się zrelaksować po ciężkim dniu pracy. Długi spacer, jogging, wizyta na siłowni czy jazda rowerem to najprostsze sposoby, by ruszyć się z miejsca ( dosłownie i w przenośni ). Efekty będzie można zobaczyć już po kilku tygodniach codziennej porcji ruchu. Dobrze również zmienić swój jadłospis. Więcej warzyw, owoców, mniej dań przetworzonych. No i oczywiście nawodnienie, to podstawa zdrowia i dobrej kondycji. Zmiany należy wprowadzać powoli, by organizm się do nich przyzwyczaił. Niezdrowe nawyki takie jak wieczorne podjadanie czy picie coca – coli będą już tylko wspomnieniem.

Minimalizm.

Wśród celebrytów i aktorów pojawiła się moda na minimalizm, co okazuje się korzystne dla stanu całej planety i zasobności portfela. Kupujemy mniej, dzielimy się tym co mamy, a nawet wymieniamy. Dotyczy to nie tylko ubrań. Konsumpcja zjada nie tylko nasze portfele. Mniej nie znaczy gorzej. To samo dotyczy spędzania wolnego czasu. Człowiek szczęśliwy to nie ten, który ma pieniądze, luksusowe samochody czy piękne domy. Ważniejsze są dobre relacje z innymi, z rodziną, z przyjaciółmi. „ Pamiętam swoje wakacje z dzieciństwa i lat nastoletnich. Cała rodzina mieściła się w przyczepie campingowej. Było ciasno, ale nikomu to nie przeszkadzało. Byliśmy szczęśliwi, zadowoleni. Dziś stać mnie na najdroższe apartamenty, ale to nie to samo. Nie ma mojego ukochanego taty. Nie ma dziadka. Największe bogactwa i luksusy nie dadzą mi takiej satysfakcji, jak obcowanie z ludźmi, których się kocha” – mówi Magdalena.

Wypowiedź Magdaleny dobitnie pokazuje, że szczęście jest tam, gdzie są bliscy, rodzina, przyjaciele. Pogoń za pieniędzmi przysłania często to, co najważniejsze. Może warto pracować mniej, by zacząć w końcu żyć?  Czy wakacje zawsze muszą być w jakimś egzotycznym miejscu? Ważne, by spędzić je z ludźmi, których się kocha. W Kazimierzu nad Wisłą, Kołobrzegu, czy Karpaczu. Ważne, że razem.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

1 komentarz

  • Bardzo ważne rady – dobrze coś zrobić dla siebie i dla środowiska jednocześnie! Już od lat staram się żyć w duchu less waste i idzie mi coraz lepiej, a przy okazji namawiam innych.

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed