Samoświadomość emocjonalna: czym jest, do czego służy i jak ją wzmacniać

Samoświadomość emocjonalna: czym jest, do czego służy i jak ją wzmacniać.

Ludzie z małą świadomością emocjonalną często mają poważne trudności w codziennym życiu, aby odpowiednio radzić sobie ze swoimi emocjami i uczuciami, więc mają tendencję do ukrywania ich i utrzymywania wewnątrz, a to może spowodować ich wybuch na dłuższą metę, powodując uczucia takie jak stres, napięcie, złość i / lub niepokój, wynikające bardzo szkodliwe dla ich zdrowia. 

Samoświadomość emocjonalna to wiedza i rozpoznanie, które posiadamy w odniesieniu do własnych emocji, co jest bardzo korzystne dla własnego zdrowia psychicznego, gdyż jest to zdolność, która pozwala ludziom wiedzieć, co się w nich dzieje, sprzyjając prawidłowemu rozwojowi inteligencji emocjonalnej.

Na czym polega samoświadomość emocjonalna?

Kiedy mówimy o samoświadomości emocjonalnej, mamy na myśli wiedzę, a także rozpoznanie, jakie każda osoba posiada w odniesieniu do własnych emocji czy stanów emocjonalnych. Jest to zadanie nieco skomplikowane, gdyż wymaga wysiłku i treningu, aby móc je zrozumieć i monitorować siebie.

Samoświadomość emocjonalna może być bardzo korzystna dla własnego zdrowia psychicznego, gdyż jest to zdolność, która pozwala ludziom wiedzieć, co się w nich dzieje, sprzyjając prawidłowemu rozwojowi wysokiej inteligencji emocjonalnej. Dlatego trening rozwoju samoświadomości emocjonalnej pozwoli nam być świadomym zarówno własnych emocji, jak i emocji innych osób, będąc tym samym bardzo przydatną umiejętnością, która pozwoli nam panować nad różnymi sytuacjami, aby działać w jak najbardziej prawidłowy sposób.

Jaka jest funkcja samoświadomości emocjonalnej?

Rozwijanie prawidłowej samoświadomości emocjonalnej zakłada posiadanie wiedzy o własnych emocjach i stanach emocjonalnych, ale nie tylko, gdyż konieczna jest również wiedza o tym, dlaczego odczuwamy te emocje, a także jakie mają one powiązania z naszymi myślami, uczuciami, słowami i zachowaniami, a nawet jak mogą wpływać na naszą codzienność w różnych obszarach naszego życia, pozwalając nam na uświadomienie sobie naszych najbardziej podstawowych celów i wartości.

Ponadto warto zauważyć, że nasze stany emocjonalne powodują szereg skutków w różnych obszarach człowieka, począwszy od zmian na poziomie psychologicznym, a także fizjologicznym. Z drugiej strony wywołują one efekty subiektywne i behawioralne, co można zaobserwować w uczuciach i tych efektach wytwarzanych na poziomie subiektywnym, które powstały z powodu emocji, jak również przez te zachowania realizowane przez ludzi w celu zmiany pewnych warunków, które zostały sprowokowane przez jakąś emocję.

Samoświadomość emocjonalna pomaga połączyć się z własnymi emocjami, a tym samym nauczyć się nad nimi panować, tak aby to nie emocje dominowały nad osobą w pewnych okolicznościach, ale raczej to osoba przejmuje stery i tym samym może panować nad swoimi emocjami i działaniami; wszystko w rozsądnych granicach. Jak wiadomo, w codziennym życiu doświadczamy niezliczonej ilości emocji, jesteśmy więc dość przyzwyczajeni do ich przeżywania, dlatego dość często zdarza się, że nie jesteśmy świadomi swoich emocji, a tym samym nie znamy ich przyczyny. Dlatego omówimy kilka przykładów samoświadomości emocjonalnej, której często doświadczamy na co dzień.

Weźmy pod uwagę emocję radości, dość przyjemną emocję, która często jest dość łatwo identyfikowana. Emocji tej doświadczamy zazwyczaj w sytuacjach przyjemnych i satysfakcjonujących, takich jak ponowne spotkanie ze starymi przyjaciółmi lub krewnymi, których nie widzieliśmy od dawna, gdy nasza ulubiona drużyna właśnie zdobyła trofeum, lub gdy kończymy studia, między innymi. W tego typu sytuacjach najczęściej mamy świadomość, że w tych momentach odczuwamy wielką radość.

Zastanówmy się teraz nad emocją strachu. Wyobraźmy sobie, że boimy się latać samolotem i właśnie wchodzimy na pokład samolotu na lotnisku, aby wyjechać na wakacje do innego kraju. Jest całkiem prawdopodobne, że w tej sytuacji również nie mielibyśmy trudności z rozpoznaniem przeżywanej przez nas emocji strachu. Jednak czy zatrzymujemy się, aby przeanalizować, w jakim stopniu pokonuje nas strach? Czy zatrzymujemy się, aby zastanowić się nad myślami, które przychodzą nam do głowy w tego typu sytuacji i jakie rozumowanie jest z tym związane? Czy jesteśmy świadomi naszych działań i naszej fizjologicznej aktywacji w tego typu sytuacji?

Rozwijanie prawidłowej samoświadomości emocjonalnej mogłoby iść w parze z wyczerpującą analizą tego typu sytuacji, które powodują u nas dyskomfort, aby zacząć rozwijać umiejętności, które pozwalają nam zachować opanowanie, kontrolować emocje do tego stopnia, że nie stają się one uciążliwe, a także tych myśli, które mogłyby zmienić nasze stany emocjonalne w kierunku bieguna generującego dyskomfort, aby zastąpić je innymi, które pomagają nam zmierzyć się z tego typu sytuacjami w bardziej adaptacyjny sposób.

Na koniec należy powiedzieć, że nie w każdej sytuacji łatwo jest mieć prawidłową samoświadomość emocjonalną, gdyż niekiedy moglibyśmy doświadczać różnych emocji w tym samym czasie (np. jednocześnie przeżywać smutek, frustrację itp.), więc trudno byłoby je łatwo zidentyfikować, a tym samym bardziej skomplikowane byłoby ich właściwe regulowanie, dlatego należałoby podjąć większy wysiłek w celu dokładnej analizy, aż do uświadomienia sobie ich wszystkich.

Wskazówki dotyczące poprawy samoświadomości emocjonalnej.

Chociaż prawdą jest, że samoświadomość emocjonalna nie jest czymś, czego można nauczyć się z dnia na dzień, ani nie ma konkretnego planu jej rozwoju, istnieją eksperci w tej dziedzinie, którzy zbadali ten temat i zaproponowali serię wskazówek, które mogą pomóc w rozwinięciu odpowiedniej samoświadomości emocjonalnej, chociaż należy zaznaczyć, że wymaga to wiele praktyki, a przede wszystkim wytrwałości i cierpliwości. Trenując samoświadomość emocjonalną, pierwszą rzeczą, którą osoba powinna spróbować zrobić, jest nawiązanie połączenia z emocjami doświadczanymi w różnych sytuacjach życia codziennego, starając się dać im wystarczająco dużo miejsca, aby mogły się pojawić, przeanalizować je, rozpoznać i wreszcie spróbować znaleźć możliwą przyczynę ich pojawienia się, ustanawiając w ten sposób związek przyczynowo-skutkowy między emocjami a sytuacjami, które je prowokują, co pozwala osobie mieć większą świadomość własnych emocji, a to jest pierwszy krok do próby większej kontroli nad nimi. W osiągnięciu tego celu może pomóc rutynowe wypełnianie dzienniczka emocji.

Bardzo ważna jest świadomość własnych emocji i umiejętność wypracowania nad nimi kontroli, zwłaszcza w sytuacjach, w których człowiek może czuć się przytłoczony lub przemęczony. Dlatego należy zacząć od uświadomienia sobie, jak każda emocja przeżywana w różnych sytuacjach wpływa na Ciebie i jak na nie reagujesz, analizując swoje decyzje i działania w tych przypadkach.

Czasami należałoby zdecydować, w jakich momentach i w jakich okolicznościach pozytywnie byłoby dokonać zmiany, będąc niezbędnym do kontrolowania emocji, które pojawiają się w tych momentach, uświadamiając je sobie wcześniej i w razie potrzeby przekształcając je. Działania te mogłyby bardzo korzystnie wpłynąć na życie ludzi, ułatwiając im stawienie czoła tym sytuacjom, które są bardziej skomplikowane w ich codziennym życiu, a także wszelkim niepowodzeniom, na które mogliby być przygotowani dzięki szkoleniom.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

1 komentarz

  • Człowiek całe życie czegoś się uczy! Nie znałam wcześniej tego terminu, ale taka samoświadomość emocjonalna może wiele spraw w życiu ułatwić, więc na pewno jest warta „nauczenia się”.

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed