Przewodnik po alternatywnych źródłach energii

Energia z alternatywnych źródeł

Siły wiatru, słońca, wody czy ziemi określane są często mianem alternatywnych źródeł energii. Ich znaczenie rośnie sukcesywnie, wraz ze spadkiem dostępności do innych zasobów naturalnych, takich jak, chociażby węgiel kamienny czy gaz ziemny. Nic dziwnego, bo to właśnie odnawialne źródła energii stanowią dla nich realną alternatywę. Ich wykorzystanie niesie ze sobą cały szereg pozytywnych konsekwencji, nie tylko dla człowieka, ale również i dla środowiska, w którym żyjemy. Poznaj więc odnawialne źródła energii i odkryj potencjał, tkwiący w naturze.

Jak wykorzystać energię słoneczną?

Energia słoneczna dociera na naszą planetę pod postacią promieni słonecznych. To właśnie dzięki nim systemy fotowoltaiczne mogą dostarczać energię elektryczną m.in. do naszych gospodarstw domowych. Jak przeczytać można na stronie: appenergy.pl, wykorzystanie instalacji fotowoltaicznych niesie ze sobą cały szereg wymiernych korzyści. To przede wszystkim obniżona emisja dwutlenku węgla do atmosfery, ale również uniezależnienie się od cen paliw kopalnianych. Niestety, to alternatywne źródło energii posiada również pewne wady. Przede wszystkim będą one związane z nierównomiernym nasłonecznieniem Ziemi, które zmienia się w zależności od pory roku, ale również jest zależne od zachmurzenia nieba czy stopnia zanieczyszczenia powietrza.

Dlaczego warto wybrać OZE?

W jaki sposób czerpać energię z wody?

Pod nazwą energii wodnej kryje się energia fal morskich, ale również i ta, która zmagazynowana jest w rzekach i w stojących zbiornikach wodnych. Taka energia może zostać wykorzystana zarówno jako siła napędowa w pracy młynów wodnych, jak i jako jeden z najefektywniejszych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej. Z tego naturalnego źródła energii korzystają m.in. wodne pompy ciepła, które podbijają współczesny rynek, stanowiąc alternatywę dla tradycyjnych systemów grzewczych. Również elektrownie wodne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Niestety, także i to rozwiązanie posiada pewne wady, do których zaliczyć można, chociażby znaczną ingerencję w środowisko naturalne oraz spore koszty, związane z rozpoczęciem tego rodzaju inwestycji.

Jak wykorzystywana jest energia geotermalna?

Energia geotermalna to kolejne alternatywne źródło, którego potencjał jest wciąż odkrywany. Taka energia pochodzi z wnętrza Ziemi. Energię promieni słonecznych wykorzystują nowoczesne carporty, energia wody znalazła swoje zastosowanie m.in. w pompach ciepła, zaś energia geotermalna wykorzystywana bywa zarówno do ogrzewania i chłodzenia budynków, jak i – w sposób bezpośredni – do rekreacji w uzdrowiskach i kąpieliskach. Wśród wad takiego rozwiązania wymienia się najczęściej wysokie koszty inwestycyjne, ale również i szkodliwe gazy, które stanowią efekt błędów w procesie eksploatacji.

Czym jest energia biomasy i w jaki sposób można ją wykorzystać?

Pod pojęciem biomasy kryją się wszystkie substancje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, które ulegają biodegradacji. Efektem tego procesu jest właśnie biomasa. Aby z biomasy powstała energia, musi jednak zajść proces fotosyntezy, którego źródłem są promienie słoneczne. Taka energia produkowana jest m.in. z odpadów rolnych czy też z resztek, pochodzących z produkcji żywności. Wykorzystywana jest ona w głównej mierze do produkcji ciepła, ale również i biopaliw. Jej minusem będą jednak wysokie koszty, związane zarówno z pozyskaniem, jak i jej przetworzeniem, a ostatecznie również z transportem.

Dlaczego warto czerpać energię z odnawialnych źródeł?

Odnawialne źródła energii w znaczący sposób przyczyniają się do redukcji gazów cieplarnianych, ale również znoszą konieczność wykorzystania nieodnawialnych źródeł, których pokłady zaczynają się wyczerpywać. To również doskonały sposób na poczynienie oszczędności w domowym budżecie. I tak np. magazyny energii  w połączeniu z fotowoltaiką pozwalają na rezygnację z poboru energii elektrycznej z sieci, zaś pompy ciepła to ekonomiczna, a zarazem ekologiczna alternatywa dla wykorzystywanych do tej pory systemów grzewczych.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

2 komentarze

  • Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na ten temat, ale tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Po prostu super artykuł. Zdecydowanie będę rekomendował to miejsce i często odwiedzał, żeby poczytać nowe posty.

  • Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę ,by się wypowiadać na opisywany temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Chcę wyrazić uznanie za Twoje działania. Zdecydowanie będę polecał to miejsce i często tu zaglądał, żeby przejrzeć nowe artykuły.

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed