Wiesiołek pochodzi z Europy i Ameryki Północnej i jest częścią tradycyjnych leków od czasów starożytnych. Roślina ta może rozwijać się w różnych niekorzystnych warunkach klimatycznych, np. na glebach piaszczystych, na wydmach, łąkach, a także na nieużytkach. Korzenie, kwiaty, owoce i nasiona wiesiołka są od wieków stosowane w celach leczniczych i terapeutycznych.
Właściwości oleju z wiesiołka.
Olej z wiesiołka to olej pozyskiwany z nasion tej rośliny. Olej jest zwykle cienki, jasnożółty i ma lekki orzechowy zapach. Olej ten jest jednym z najbogatszych naturalnych źródeł kwasów tłuszczowych omega-6, które odpowiadają za korzyści zdrowotne, jakie olej ten zapewnia.
Do czego stosuje się olej z wiesiołka?
Olej z wiesiołka jest obecnie badany na całym świecie jako środek do leczenia problemów związanych ze starzeniem się, alkoholizmem, trądzikiem, chorobami serca, nadpobudliwością u dzieci, objawami menopauzy, stwardnieniem rozsianym, kontrolą wagi, otyłością, zespołem napięcia przedmiesiączkowego i schizofrenią. Ma tak wiele właściwości profilaktycznych i leczniczych, że stał się standardowym elementem zaleceń wielu zielarzy w zakresie profilaktyki chorób.
Korzyści zdrowotne wynikające z zastosowania oleju z wiesiołka.
Olej z wiesiołka był tradycyjnie stosowany przez zielarzy do leczenia wielu różnych dolegliwości. Naturalny olej jest często używany do łagodzenia bólu i stanów zapalnych egzemy i zapalenia stawów i wykazano, że jest korzystny, gdy jest stosowany bezpośrednio na skórę. Olej z wiesiołka jest również stosowany w leczeniu uszkodzeń nerwów u diabetyków, a także jest łagodnie skuteczny w zmniejszaniu utraty kości z powodu osteoporozy.
Zdrowa skóra.
Olej z wiesiołka okazał się cenną kuracją dla osób cierpiących na choroby skóry, takie jak egzema, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Wykazano nawet, że olej z wiesiołka może pomóc w związanych z wiekiem strukturalnych i funkcjonalnych zmianach w tkankach skóry, takich jak zaczerwienienie, jędrność, szorstkość i odporność na zmęczenie.
Reumatoidalne zapalenie stawów.
Osteoporoza.
Osteoporoza to właściwie małe dziury lub osłabione obszary, które tworzą się w kości, które mogą prowadzić do złamań i bólu. Główną przyczyną osteoporozy jest brak równowagi hormonalnej, ale dobrą wiadomością jest to, że istnieją naturalne metody leczenia, które są bardzo skuteczne, takie jak stosowanie oleju z wiesiołka w celu uregulowania problemów hormonalnych.
Badania sugerują, że osoby, które nie spożywają niektórych niezbędnych kwasów tłuszczowych, są bardziej narażone na utratę kości niż osoby z prawidłowym poziomem tych kwasów. Przyjmowanie oleju z wiesiołka, wraz z olejem rybnym i wapniem wydaje się zmniejszać utratę kości i zwiększać gęstość kości u starszych osób z osteoporozą.
Zdrowie serca.
Olej z wiesiołka jest pomocny w utrzymaniu zdrowego serca. Stosowanie tego oleju codziennie może obniżyć cholesterol, obniżyć ciśnienie krwi i chronić serce przed chorobą wieńcową.
Mocniejsze włosy.

Wypadanie włosów lub ich nadmierna utrata może prowadzić do łysienia. Jest to spowodowane złą dietą, narażeniem na nadmierne zanieczyszczenia, upały i problemy hormonalne.
Masowanie skóry głowy i włosów 30 gramami oleju z wiesiołka wraz z 5 kroplami oleju rozmarynowego i 5 kroplami oleju z trawy cytrynowej może pomóc wzmocnić mieszki włosowe, nawilżyć skórę głowy, zmniejszyć swędzenie i łuszczenie się skóry głowy.
Zapobieganie uszkodzeniom nerwów.
Badania wskazują, że olej z wiesiołka może pomóc w zapobieganiu, a w niektórych przypadkach nawet w odwróceniu uszkodzeń nerwów (neuropatii) tak powszechnie występujących przy cukrzycy. W rocznym badaniu objawy takie jak drętwienie, mrowienie i utrata czucia u uczestników z łagodną neuropatią cukrzycową były mniej wyraźne u osób przyjmujących olej z wiesiołka niż u osób przyjmujących placebo.
Bóle menstruacyjne.
Olej z wiesiołka jest najlepszym naturalnym środkiem na niepokój podczas miesiączki. Stosowanie tego oleju może również zmniejszyć wiele objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Odżywione paznokcie, skóra i włosy.
Niezbędne kwasy tłuszczowe zawarte w oleju z wiesiołka zapobiegają pękaniu paznokci i pomagają im zachować zdrowie. Niezbędne kwasy tłuszczowe znajdujące się w oleju są również doskonałe dla skóry głowy. Dlatego suplement ten jest szczególnie cenny w leczeniu różnych problemów z włosami.
W leczeniu astmy i krztuśca.
Częste spożywanie herbaty ziołowej z wiesiołka pomaga w leczeniu krztuśca i astmy. Aby zrobić herbatę ziołową weź jedną łyżeczkę suszu i rozdrobnionego i dodaj do filiżanki wrzącej wody. Niech się gotuje przez pięć minut. Odcedź rozgniecione liście i wypij herbatę, gdy jest jeszcze gorąca. Można też dodać miód dla dodatkowego smaku. Picie tej ziołowej herbaty dwa razy dziennie przynosi korzyści.
Suche oczy.
Olej z wiesiołka pomaga zmniejszyć suchość oczu, zwłaszcza u osób noszących szkła kontaktowe. Badania z udziałem 76 kobiet przyjmujących wiesiołek lub placebo (oliwę z oliwek) przez 6 miesięcy wykazały, że u osób przyjmujących wiesiołek nastąpiła znacząca poprawa w zakresie suchości i ogólnego komfortu soczewek.
W leczenia czyraków lub siniaków.
Olej z wiesiołka ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, co czyni go dość korzystnym w leczeniu siniaków, czyraków czy stanów zapalnych skóry.
Poprawia funkcjonowanie mózgu.
Olej z wiesiołka pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia powszechnych zaburzeń pracy mózgu, takich jak nadpobudliwość, zaburzenia uwagi, depresja i schizofrenia. Prostaglandyny działają jako posłańcy chemiczni w mózgu i pomagają regulować impulsy nerwowe, które są uważane za promujące normalne funkcjonowanie mózgu, kontrolę impulsów i koncentrację. W badaniu z udziałem pacjentów z zaburzeniami koncentracji uwagi stwierdzono, że przyjmowanie kombinacji kwasów omega-3 i 6 przez cztery miesiące znacznie zmniejszyło objawy, gdy przyjmowano je w dawkach 2-4 gramów dla dzieci lub 2-8 gramów dla dorosłych.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
olej z wiesiołka razem z lnianym to moi ulubieńcy, super do sałatek, albo czasem na kanapkę z pomidorem sobie poleję
o stosowaniu na suche oczy wcześniej nie słyszałam, w sensie takim czystym olejem, bo te różne preparaty to chyba ekstrakt z wiesiołka w składzie mają
Używam często, a o wielu tych właściwościach nie miałam bladego pojęcia…