O rzeczach ważnych z kobiecej perspektywy

O rzeczach ważnych z kobiecej perspektywy

Sprawy dotyczące kobiet, ich problemów, trudności, lęków często spychane są na margines i uznawane za mało istotne, nieważne. Zarówno seriale, jak i literatura pokazują jednak coś zupełnie odwrotnego. Głos kobiet zaczyna być słyszalny. Duże wrażenie zrobiły na mnie w ostatnim czasie trzy historie dotyczące właśnie  płci pięknej. Pierwsza to serial „Alba”, który można obejrzeć na platformie streamingowej Netflix. Kolejne to polskie powieści obyczajowe: „Nowakowie. Kruchy fundament” Barbary Sęk oraz „107 sekund” Liliany Fabisińskiej. Dlaczego warto zwrócić uwagę na te teksty kultury?

Studium zdrady– „ Nowakowie. Kruchy fundament” Barbara Sęk.  

Barbara Sęk stworzyła historię, którą czyta się z zapartym tchem. Pisarka przedstawiła w swojej książce dobrze sytuowaną rodzinę Nowaków. On – Krzysztof to wzięty adwokat, człowiek szanowany i pełen klasy. Ona – Małgorzata, pani domu, karierę poświęciła, by wychować czworo dzieci ( Tomka, Kasię, Łukasza i Jakuba). Jest jeszcze ta trzecia – młoda, piękna i niezwykle inteligentna prawniczka Monika Strzelecka. Życie rodziny Nowaków zmienia się, gdy ojciec zakochuje się w innej kobiecie. Mężczyzna jest rozdarty między miłością do żony i dzieci a namiętnością do kochanki. Nie jest to jednak banalna historia zdrady. On, ona i ta trzecia. Sęk pokazuje, że każda z postaci ma swoje motywacje. Czytelnik nie potrafi jednoznacznie potępić żadnej ze stron. Ani wiarołomnego męża, ani wyrachowanej żony, ani kochanki, która rozbiła idealną rodzinę. Każdy w tym trójkącie został skrzywdzony. Są jeszcze dzieci, które nie mogą pogodzić się z decyzją ojca. Jak ta historia się zakończy? Krzysztof odejdzie do rodziny, by być z Moniką? A może miłość do dzieci okaże się silniejsza? To jedna z najważniejszych powieści ostatnich lat. I głos w sprawie niezwykle aktualnej.

Nie poddam się! „Alba” ( Netflix, 2022)

„Alba” to serial pokazujący różnice społeczne, potęgę pieniądza, walkę o sprawiedliwość i skomplikowane relacje międzyludzkie. Alba to studentka, która na wakacje wraca do swojego rodzinnego miasteczka pomóc bratu prowadzić rodzinny interes. W czasie jednej z imprez dziewczyna zostaje zgwałcona przez czterech napastników. Wcześniej zostaje odurzona narkotykami. Alba budzi się następnego dnia na plaży, bez bielizny, obolała, niewiele pamięta. Jest przerażona. Szybko okazuje się, że sprawcami są miejscowi bogacze, a także… chłopak Alby. Sytuacja komplikuje się. Jak dziewczyna poradzi sobie z tą traumatyczną sytuacją? Kto mówi prawdę, a kto kłamie? Czy za pieniądze może oszukać opinię publiczną i sąd. Miasteczko jest podzielone. Jedni współczują Albie, inni uważają, że sprowokowała sprawców. Jak było naprawdę? Serial pokazuje odwagę kobiet w walce o godność i szacunek.  Do obejrzenia z nastoletnią córką, mamą lub przyjaciółką. Atutem filmu są piękne kadry, plaże i iście wakacyjny klimat. Niestety, Alba nie potrafi się tym cieszyć.

Wystarczy chwila, by stracić wszystko – „ 107 sekund” Liliana Fabisińska.

107 sekund – tyle wystarczy, by życie zmieniło się na zawsze, nieodwracalnie. Dianie wydaje się, że gorzej być nie może. Nie ma pracy, pieniędzy, jest w trakcie długiego i bolesnego rozwodu. Na szczęście ma córkę Olę, dzięki której codziennie rano ma siłę wstać z łóżka. Gdy w jej mieszkaniu znowu odcinają prąd z powodu niezapłaconych rachunków, zdeterminowana Diana szuka pracy nawet tam, gdzie nie ma odpowiednich kwalifikacji. Trafia do dużej firmy, której szefem jest przystojny Norbert. I wtedy wszystko się zmienia. Kobieta dostaje pracę, może spłacić długi, zapełnić lodówkę i żyć spokojnie. Norbert dość szybko zakochuje się w Dianie i zmienia jej życie w bajkę. Adoptuje Olę, jest dla niej najlepszym ojcem. Kobieta nie wierzy we własne szczęście. Mieszka w luksusowej willi w centrum Krakowa i już nie musi martwić się o swój byt. Na świat przychodzi Staś, ukochany synek. Małżonkowie nie mogą uwierzyć we własne szczęście. Niestety, nic nie trwa wiecznie. Tuż po 3 urodzinach Staś ginie pod kołami samochodu. Wyrywa się matce stojącej z nim na przejściu dla pieszych. Diana nie chce żyć. Norbert oskarża ją, że doprowadziła do śmierci ukochanego dziecka. Czy jednak tylko ona zawiniła? Gdzie w tym czasie był Norbert? Jakie tajemnice skrywa mężczyzna i jego posągowa matka? Fabisińska wzrusza, bulwersuje i zaskakuje. O tej książce myśli się jeszcze długo po przeczytaniu. To najlepsza powieść obyczajowa ostatnich lat. Polecam.

Wskazane przeze mnie teksty kultury pokazują różną problematykę, jednak łączą je bohaterki. Kobiety, które walczą o swoje, choć życie nie szczędzi im trudności i traum. Warto uczyć się od nich, jak radzić sobie z przeciwnościami losu.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

1 komentarz

  • Z żadną z tych pozycji nie miałam jeszcze do czynienia, ale chyba warto to zmienić. Wydają się warte mojej uwagi.

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed