Kobiece powieści na sierpniowe wieczory, czyli co koniecznie należy przeczytać?

Kobiece powieści na sierpniowe wieczory, czyli co koniecznie należy przeczytać?

Badania pokazują, że latem chętniej czytamy. Wystarczy rozejrzeć się w czasie wakacyjnych wyjazdów.  Niektórzy nie rezygnują z książek w pociągu, na plaży, metrze czy  parku. „ Czytanie mnie relaksuje i przenosi w inny świat. Jeśli nie mam przy sobie książki,  czuję się dziwnie niekompletna” – wyznaje Marta, zafascynowana polską literaturą obyczajową. Kobiety częściej niż mężczyźni przenoszą się w wyimaginowany świat bohaterów literackich. Lubią czytać o sobie i sprawach sobie bliskich. Dlatego też przygotowując walizkę na wakacyjny wyjazd należy zapakować również ciekawe i intrygujące powieści obyczajowe. Jakie? Oto moja rekomendacja na sierpień  2022 roku.

Dwie pogubione dusze, czyli historia miłosna, która daje nadzieję i wzrusza ( „ Na chwilę, na zawsze” Monika Kruk, Noc i Dzień 2022).

Książka powstała na podstawie scenariusza filmu pod tym samym tytułem, który niebawem ukaże się na ekranach polskich kin. W rolach głównych zobaczymy Martynę Byczkowską oraz aktora i piosenkarza Pawła Domagałę. Ten ostatni jest pomysłodawcą i współtwórcą scenariusza. Monika Kruk zaś przeniosła z powodzeniem tę historię na karty powieści. Główną bohaterką książki jest wyzwolona piosenkarka Pola, która ma wszystko, o czym może marzyć dziewczyna. Sławę, popularność, pieniądze, ubrania od projektantów, podróże. Dziewczyna nie jest szczęśliwa, czuje się niezwykle samotna i bezwartościowa. Ojciec traktuje ją jak produkt medialny, dzięki któremu może zarobić. Po jednym z koncertów Pola wsiada do samochodu kompletnie pijana i powoduje wypadek samochodowy. Opinia publiczna odwraca się od niej. Dziewczyna w ramach zasądzonej kary musi przez dwa miesiące pracować społecznie w ośrodku leczenia uzależnień. Przyzwyczajona do luksusu  wyładowuje złość na innych i pije coraz więcej. Jest wulgarna, bezczelna, nie zdaje sobie sprawy ze swojego położenia. Młodzież przebywająca w ośrodku nie pomaga jej przetrwać trudnego czasu. Właśnie tam Pola poznaje Borysa, instruktora prowadzącego zajęcia z muzykoterapii. Czy Pola zrozumie, że musi zmienić swoje życie i spokornieć? Czy potrafi kochać? Jaką rolę w jej życiu odegra przystojny Borys? I kim tak naprawdę jest mężczyzna? Historia o dwóch pogubionych duszach, których połączy nie tylko miłość do muzyki. Polecam tę opowieść, bo to niezwykła historia na wakacyjne wyjazdy.

Florentyna na tropie, czyli „Piętno” Nataszy Sochy ( Purple Book, 2022).

Ta niewielkich rozmiarów książka zmieści się w każdej wakacyjnej walizce i spełni oczekiwania nawet najbardziej wybrednych czytelników. Główną bohaterką „Piętna” Nataszy Sochy jest policjantka śledcza Florentyna, która za różowym strojem skrywa własne demony i ogromne cierpienie. W pracy jest jednak profesjonalna i skuteczna. Tym razem będzie próbowała rozwiązać zagadkę śmierci nauczycielki języka angielskiego w jednej z podpoznańskich miejscowości. Dlaczego lubiana pani profesor  została zabita? Kto wypalił znamię na jej ramieniu? Czy plotki mówiące o tym, że miała romans z uczniem były prawdziwe? Florentyna w niebanalny, ale skuteczny sposób zbiera dowody i przybliża się do rozwiązania zagadki. Zakończenie zaskoczy nawet wytrawnych czytelników kryminałów. Prawda okaże się niezwykle bolesna i przerażająca, także dla głównej bohaterki. Natasza Socha już po raz drugi sprawdziła się w nieco innym gatunku, aniżeli dała się poznać szerszej publiczności. „Piętno” to kolejna odsłona przygód Florentyny. Powieść można jednak czytać osobno ( choć polecam wcześniejszą część, czyli „Przerwaną kołysankę” Nataszy Sochy).

Kobiece pragnienia, lęki, marzenia, czyli „Gdzieś między wierszami” Anny Szczypczyńskiej ( Wydawnictwo Literackie).

Niezwykle ciepła i kobieca opowieść, idealna na sierpniowe wieczory. Twórczość Szczypczyńskiej odkryłam całkiem niedawno i nie mogę wyjść z podziwu dla talentu autorki. W „Gdzieś między wierszami” są emocje, które stają się udziałem każdej kobiety. Jedną z bohaterek jest Lidka, która na swojej drodze spotyka pierwszą miłość. Znudzona małżeństwem, doświadczona stratą dziecka Lidka rzuca się w ramiona dawnego ukochanego. Do czego doprowadzi ta relacja? Czy kobieta poczuje absolutne szczęście? To historia o każdej z nas. Bo czyż nie narzekamy na własne życie, uważając je za powtarzalne, monotonne i za mało ekscytujące?  Czy Lidka w ramionach kochanka poczuje się kobietą spełnioną? Dużo pytań i jeszcze więcej odpowiedzi. Szczypczyńska trafnie opisuje skomplikowane relacje damsko – męskie i podkreśla, że marzenia są po to, by je spełniać. A każde zdarzenie ( nawet to trudne) czegoś człowieka uczy. W książce pojawiają się jeszcze dwie bohaterki – Majka i Iza. Poszukują własnej drogi i szczęścia.  Nie zdają sobie jednak sprawy, że spełnienie jest całkiem blisko. Trzeba je tylko dostrzec.

Wymienione przeze mnie historie spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających czytelniczek i czytelników. Bo kto powiedział, że mężczyźni nie mogą poznawać świata kobiet poprzez literaturę?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

3 komentarze

  • „Piętno” brzmi ciekawie, wkręciłam się ostatnio w kryminały, pochłaniam je w ekspresowym tempie

  • ja się przerzucam na audiobooki, słucham a w międzyczasie posprzątać można albo na drutach podziergać

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed