Kiedy warto udać się do psychiatry i jak wygląda pierwsza wizyta?

Kiedy warto udać się do psychiatry i jak wygląda pierwsza wizyta

Korzystanie z pomocy lekarza psychiatry nadal bywa tematem tabu w niektórych kręgach. Na szczęście, coraz powszechniejszym zjawiskiem jest normalizacja zaburzeń psychicznych. Z tego też względu, osoby dotknięte nimi zdecydowanie częściej niż kiedyś sięgają po fachową pomoc. Trzeba zaś przyznać, że istnieje wiele objawów, które powinny skłonić nas do odbycia wizyty psychiatrycznej. Warto byłoby więc dowiedzieć się, kiedy należy udać się po pomoc. Jeśli już postanowimy to zrobić, dobrze byłoby gdybyśmy wiedzieli, w jaki sposób pierwsza wizyta u psychiatry przebiega. 

Depresja i lęki – czy to jedyne powody konsultacji psychiatrycznych?

Pierwsza wizyta u psychiatry wzbudza wiele emocji. Mało kto wie przecież, czego może się spodziewać. Na pewno należy przygotować się na to, że taka konsultacja będzie trwała około godziny.
Za najpowszechniejsze zaburzenia psychiczne uważa się depresję, jak również zaburzenia lękowe. Przez niektórych uznawane są one za choroby cywilizacyjne. Zapadalności na nie sprzyjają życie w ciągłym biegu, chronicznym stresie oraz niedosypianie. Nie pomaga także dieta uboga w składniki odżywcze. Bardzo duże znaczenie w kontekście zapadalności na depresję czy zaburzenia lękowe mają również stresogenne wydarzenia, których doświadczamy w przebiegu naszego życa. Wśród objawów, które powinny skłonić nas do odbycia konsultacji psychiatrycznej wyróżnić należy na pewno: smutek, przygnębienie, niską samoocenę, płaczliwość, myśli o charakterze autodestrukcyjnym czy przesadne zamartwianie się o przyszłość swoją lub swoich bliskich. Depresja oraz zaburzenia lękowe to jednak nie jedyne choroby psychiczne. Gabinet lekarski należy odwiedzić także wtedy, gdy na zmianę ze smutkiem odczuwamy nieuzasadnioną niczym euforię, w trakcie której podejmujemy ryzykowne zachowania i decyzje. Mogą być to objawy choroby afektywnej dwubiegunowej. Pomoc psychiatryczna może być także wskazana osobom cierpiącym na zaburzenia osobowości, takie jak na przykład borderline. Wśród objawów tego problemu wymienić należy chwiejność emocjonalną, paniczny lęk przed porzuceniem, a także skłonność do ryzykownych zachowań. Rozmowa z psychiatrą jest wskazana także w przypadku urojeń lub myśli, które wydają nam się dziwne i nieadekwatne do otaczającej nas rzeczywistości.

Jak wybrać dobrego lekarza?

Wybór lekarza psychiatry może nastręczać wielu trudności. Zdecydowanej większości z nas zależy przecież na tym, aby konsultacja odbyła się w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze. Warto zatem swoje poszukiwania rozpocząć od przejrzenia opinii na temat poszczególnych specjalistów. Wówczas zdecydowanie łatwiej będzie nam ocenić, czy dany lekarz jest człowiekiem, do którego chcemy udać się po pomoc. Pamiętajmy o tym, że wizytę psychiatryczną możemy odbyć w ramach NFZ bez skierowania.

Jak wygląda pierwsza konsultacja psychiatryczna?

Pierwsza wizyta u psychiatry wzbudza wiele emocji. Mało kto wie przecież, czego może się spodziewać. Na pewno należy przygotować się na to, że taka konsultacja będzie trwała około godziny. Lekarz najprawdopodobniej zapyta nas najpierw o powód zgłoszenia się na wizytę. Należy więc opisać mu własnymi słowami objawy, które najbardziej nas niepokoją. Specjalista będzie wiedział, jakiego rodzaju pytania zadać, aby potwierdzić bądź wykluczyć konkretne zaburzenia psychiczne. Jeżeli stwierdzi, że istnieje taka potrzeba, zaleci stosowanie odpowiednich leków. Nie należy się ich obawiać. Farmakoterapia bywa skuteczna w leczeniu większości zaburzeń psychicznych. Równolegle może być prowadzona psychoterapia. Zaleca się ją przeważnie w przypadku zaburzeń lękowych oraz zaburzeń osobowości.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

1 komentarz

  • Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie psychiczne i naprawdę chciałabym, żeby przestało być to tematem tabu. Dlatego cieszę się, gdy widzę takie artykuły, może w końcu chodzenie do psychiatry przestanie być źródłem wstydu.

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed