W trakcie użytkowania przydomowej oczyszczalni ścieków należy przestrzegać zaleceń zawartych w Książce Użytkowania, dostarczonej z reguły wraz z urządzeniem przez producenta. Co ważne, obecnie na rynku znajdziemy firmy, które oprócz sprzedaży urządzeń, świadczą także pomoc techniczną od projektu, przez wykonawstwo, po wieloletnią współpracę w zakresie serwisowania.
Serwis
Właściwie i rzetelnie przeprowadzony serwis trwa, w zależności od technologii oczyszczania, od dwóch do pięciu godzin czasu (dotyczy jednego urządzenia). Niestety możemy też spotkać fachowców prowadzących „paraserwisy”, polegające jedynie na szybkim przeglądzie oczyszczalni wypełnieniu dokumentów. Skutkuje o tym, że przeważnie oczyszczalnia nie funkcjonuje wcale i tym samym układ staje się szambem z rozsączeniem, nie gwarantując na wylocie odpowiednich parametrów ścieku. Natomiast specjaliści prowadzący profesjonalny serwis fabryczny (najlepiej danego producenta), mają nie tylko odpowiednią wiedzę, umiejętności i sprzęt, ale również służą wsparciem i pomocą na każdym etapie eksploatacji oczyszczalni. Poza tym dysponują częściami i podzespołami do wszystkich obsługiwanych urządzeń. Roczny koszt przeglądu wynosi obecnie 400-600 zł.
Kontrola
Jeśli chodzi o zakres czynności wykonywanych przez autoryzowanych fachowców, to przykładowo w oczyszczalni z osadem czynnym pracującej w technologii SBR trzeba przeprowadzić kontrolę zarówno osadnika, jak i reaktora. W pierwszym urządzeniu obowiązkowy serwis obejmuje: udrażnianie układu pomp, opróżnianie osadu lub utlenianie, ciśnieniowe czyszczenie zbiornika osadnika. Z kolei w reaktorze przeprowadza się czyszczenie części technologicznej z układem pomp i napowietrzania oraz stacji poboru próbek, sprawdza poprawność działania dyfuzorów, a także kontroluje szczelność połączeń pneumatycznych i poziomu osadu.
Natomiast do zadań użytkowania oczyszczalni należy wizualna kontrola jej pracy (w szczególności sterownika, dmuchawy i pomp), usuwanie osadów ściekowych (przez firmę asenizacyjną). Użytkownik powinien także stosować odpowiednie biopreparaty wspomagające procesy biologiczne oraz przestrzegać zaleceń producenta co do substancji jakie nie powinny trafiać wraz ze ściekami do oczyszczalni. Ponadto niedopuszczalne jest odłączenie oczyszczalni ścieków od zasilania, gdyż wtedy tylko magazynuje ona ścieki. Te trafiając do gruntu czy wód powierzchniowych powodują ich zanieczyszczenie.
Warto także zwrócić uwagę na to, że corocznie przeprowadzany serwis przydomowej oczyszczalni zapewnia jej właściwe działanie, a dzięki temu koszty eksploatacji utrzymane będą na racjonalnym poziomie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
uwaga na te „paraserwisy”, miałem wątpliwą przyjemność z takimi, lepiej więcej zapłacić za sprawdzonych ludzi niż pieniądze w błoto za fuszerkę
tak sobie czytam ten artykuł i w sumie to się cieszę że w bloku mieszkam i nie dla mnie takie problemy ;)))
To chyba za dużo rzeczy, których nie rozumiem na raz 🙂 Jednak mieszkanie w bloku ma sporo plusów.