Pompa ciepła to doskonała alternatywa dla tradycyjnych pieców, które nie są ani ekologicznym, ani tym bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Montaż takiego urządzenia niesie ze sobą cały szereg wymiernych korzyści związanych, chociażby z oszczędnościami, ale również i z komfortem użytkowania. Nic więc dziwnego w tym, że coraz więcej inwestorów decyduje się na zakup i montaż pompy ciepła w swoim gospodarstwie domowym. Warto wiedzieć jednak, że urządzenia te muszą być regularnie serwisowane. Jak przebiega taki serwis i komu go zlecić?
Kiedy przeprowadza się serwis pompy ciepła?
Pompy ciepła to rozwiązanie sukcesywnie zyskujące na popularności w polskich gospodarstwach domowych. Wykorzystuje się je nie tylko do zapewnienia komfortu cieplnego domownikom, ale również i podgrzewania wody użytkowej. Niskie koszty eksploatacyjne, mała awaryjność i komfort użytkowania sprawiają, że coraz więcej inwestorów skłania się w stronę zakupu i montażu pompy ciepła, jako źródła ogrzewania budynku. Pompy ciepła są również bezemisyjne, a więc przyjazne dla środowiska. To właśnie dlatego ich zakup objęty został dofinansowaniem z programu Czyste Powietrze, choć dostępne są również inne programy, z których można skorzystać, by obniżyć koszty inwestycyjne.
Warto pamiętać jednak, że urządzenia te będą wymagać regularnego serwisu, co przełoży się na bezawaryjną pracę i wydłużenie ich żywotności. Taki serwis pomp ciepła należy wykonywać minimum raz na dwa lata, choć pierwsze prace serwisowe powinny być przeprowadzone po roku od założenia pompy ciepła. To właśnie coroczny serwis będzie — zdaniem specjalistów — optymalnym rozwiązaniem, pozwalającym sprawdzić i przygotować urządzenie do sezonu grzewczego.
Kto może serwisować pompy ciepła?
Montaż i serwis pomp ciepła, a także ich pierwsze uruchomienie, powinny być dokonane przez przedstawiciela producenta urządzenia lub też przez pracownika firmy, posiadającej jego autoryzację. To podstawowy warunek, by urządzenie pracowało poprawnie, ale również by było ono objęte stosowną gwarancją. Na stronach producentów znaleźć można listy autoryzowanych serwisów. Warto z nich skorzystać nie tylko w przypadku konieczności przeprowadzenia prac serwisowych, ale również i podczas awarii urządzenia.
Jeśli prace będą obejmować obieg czynnika chłodzącego, mogą one zostać wykonane jedynie przez specjalistów, legitymujących się uprawnieniami f-gazowymi. Również i ta grupa fachowców powinna być rekomendowana przez producenta urządzenia, choć taką rekomendację zastąpić może Europejski System Szkoleń i Certyfikat Instalatorów Pomp Ciepła, czyli EUCERT, uprawniający do montażu tego rodzaju urządzeń na terenie Unii Europejskiej.
Jak wygląda i co obejmuje serwis pompy ciepła?
Dokładny przebieg serwisu uzależniony jest od kilku niezwykle istotnych czynników. Do tej grupy należą np. model pompy ciepła, a więc stopień skomplikowania budowy urządzenia czy też zgłaszane przez użytkownika niepokojące sygnały, związane z pracą pompy ciepła.
Podstawowe czynności sprowadzają się jednak do kontroli układu dolnego i górnego źródła pompy ciepła, kontroli obiegu chłodniczego oraz automatyki i poprawności nastaw. W trakcie pracy serwisant sprawdzi więc z pewnością ciśnienie gazu roboczego, wykryje ewentualne nieszczelności i skontroluje ustawienie temperatury, przekładające się na efektywność pracy urządzenia. Działania te zakończą się zamieszczeniem stosownego wpisu w karcie gwarancyjnej oraz wystawieniem odpowiedniego protokołu przeglądu.
Ile kosztuje serwis pompy ciepła?
Koszty serwisu pompy ciepła nie są wygórowane, choć zależą one w znacznej mierze od zakresu wykonywanych prac oraz od skomplikowania modelu urządzenia, poddawanego serwisowi. Zazwyczaj ostateczna cena takiej usługi oscyluje w granicach 700 zł, choć może ona nawet przekroczyć 1000 zł, gdy budowa pompy jest znacznie bardziej skomplikowana, a zakres czynności rozszerzony o dodatkowe elementy.
Co ważne, nie należy odkładać w czasie serwisu, gdyż regularny przegląd może zapobiec poważnym awariom i uszkodzeniom, generującym znacznie wyższe koszty. Autoryzowani serwisanci mogą mieć nieco bardziej atrakcyjny cennik serwisu, o czym warto wiedzieć, rozważając wybór firmy, której chcemy powierzyć takie zadanie. Skorzystanie z oferty takich firm jest doskonałym rozwiązaniem również w przypadku, gdy dopiero zastanawiamy się nad montażem urządzenia. Jak zaobserwować można na stronie https://sevro.pl/pompy-ciepla/, oferują one bowiem nie tylko serwis i montaż, ale również i realne wsparcie, jeśli chodzi o dofinansowanie do pomp ciepła w gospodarstwach domowych.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Dodaj komentarz