Jak poprawić wydajność kominka?

Jak poprawić wydajność kominka?

Koszty ogrzewania domu przy użyciu kominka zależą od wielu czynników. Jednym z nich jest wydajność systemu. Zobacz, jak ją zoptymalizować, aby zmniejszyć zużycie paliwa bez obniżenia komfortu cieplnego domowników.

Poprawa wydajności kominka

  • Właściwy wybór kominka i opału
  • Automatyzacja pracy kominka
  • Wydajność kominka a drożność komina

Właściwy wybór kominka i opału

Jeśli chcesz obniżyć koszty ogrzewania domu kominkiem, musisz zacząć od podstaw. Zwróć szczególną uwagę na to, czy Twój kominek jest wystarczający do ogrzania wymaganego metrażu. Zbyt niska wydajność tego elementu sprawi, że nie będzie on w stanie dogrzać wnętrza do optymalnej temperatury, co zmusza domowników do korzystania z alternatywnych sposobów na osiągnięcie pożądanego komfortu cieplnego – i podwyższy koszty. Zbyt duża wydajność może z kolei skutkować za dużym spalaniem i marnowaniem opału.

Nie da się ukryć, że i jakość opału wpływa na to, jak wydajnie pracuje kominek. Warto wybierać do tego drewno sezonowane (najlepiej przez nie krótszy okres niż 12 miesięcy), a do tego utrzymane w pokojowej temperaturze – aby oddawało jak najwięcej ciepła i produkowało jak najmniej sadzy. Pamiętaj też, że rozpalanie pochłania dużo dodatkowego opału, zatem warto pilnować, by w kominku nie zgasło w ciągu dnia. Dokładanie do niego kolejnych porcji drewna w równych odstępach czasu powinno rozwiązać ten potencjalny problem.

Automatyzacja pracy kominka – co się z tym wiąże?

Nawet idealnie dobrany i właściwie użytkowany kominek może działać lepiej i wydajniej. W zoptymalizowaniu jego działania pomoże połączenie go ze sterownikiem do kominków tradycyjnych lub z akumulacją ciepła i nasadą wodną: https://tatarek.com.pl/automatyka/sterowniki-do-kominkow-tradycyjnych-lub-z-akumulacja-ciepla-i-nasada-wodna.

W jaki sposób właściwie dobrany system automatyki poprawi wydajność kominka? Chociażby poprzez dopasowywanie temperatury wewnętrznej do warunków panujących na zewnątrz. Możesz zaplanować pracę kominka w taki sposób, by temperatura samoczynnie obniżała się w nocy lub wtedy, gdy nie ma Cię w domu – żeby oszczędzać opał. Instalacja pomoże Ci również zróżnicować poziom temperatury w poszczególnych pomieszczeniach domu, dopasowując go do indywidualnych potrzeb różnych osób.

Wydajność kominka a drożność komina – jak wygląda ta zależność?

Choć spalanie odbywa się w kominku, to jednak skutki tego procesu sięgają znacznie dalej – aż do komina, którym odprowadzane są na zewnątrz skutki spalania. Chcąc zwiększyć wydajność pracy kominka, warto spojrzeć na cały system holistycznie. A to oznacza konieczność zadbania o drożność przewodu kominowego. Jego regularne czyszczenie jest zresztą nie tylko zalecane, ale wręcz konieczne, gdyż przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo domowników.

Choć nie jest to powszechnie znany fakt, na wydajność spalania wpływa nie tylko dopływ powietrza, ale także ciśnienie atmosferyczne. Warto sprawdzać ten parametr każdego dnia i dopasowywać do niego wentylację kominka. Zwiększając ją przy niskim ciśnieniu atmosferycznym, nie tylko ułatwisz sobie rozpalenie w kominku, ale także utrzymanie ognia w palenisku przez resztę dnia.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Dodaj komentarz

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed