Jak opanować domowy budżet?

Jak opanować domowy budżet?

O finansach rozmawiają dziś wszyscy, a to za sprawą kryzysu, galopującej inflacji, rosnących cen podstawowych produktów oraz zwiększających się rat kredytów. Dla osób zadłużonych to sytuacja szczególnie niekomfortowa . Jak zatem poradzić sobie w tym trudnym czasie, by dopiąć domowy budżet? Co radzą w takim przypadku ekonomiści? Oto kilka praktycznych porad, które pomogą opanować domowy budżet.

Finanse pod lupą.

Należy zacząć od stanu kontroli swoich finansów. Warto przeanalizować wydatki i wpływy, to niezwykle istotne. Nie wszyscy mają oszczędności na czarną godzinę. Dlatego należy skontrolować stan aktualnych finansów i zadłużenia. Specjaliści radzą, by jak najszybciej spłacić wysoko oprocentowane zobowiązania lub nie zaciągać nowych, by nie popaść w jeszcze większe kłopoty finansowe. W małżeństwie pieniądze nie powinny być tematem tabu. Zarówno żona, jak i mąż powinni mieć świadomość, ile dokładnie pieniędzy znajduje się na koncie oraz jak wygląda stan zadłużenia czy kwota aktualnych rat. Taka wiedza jest niezwykle istotna, pozwala podjąć odpowiednie działania.

Wakacje kredytowe.

Oprocentowanie kredytów wciąż rośnie, co w  wielu przypadkach już doprowadziło do trudności ze spłatą zobowiązania. Rząd wyszedł jednak naprzeciw oczekiwaniom kredytobiorców i wprowadzone zostały wakacje kredytowe dla posiadaczy kredytów hipotecznych. Czy warto z nich skorzystać? Specjaliści sugerują, że tak, jednak w tym czasie warto nadpłacać kredyt. Nie można dopuścić, by zaoszczędzone pieniądze przeznaczać na przyjemności lub mało istotne wydatki. Można również w tym momencie zaoszczędzić pieniądze, by móc nieco optymistyczniej myśleć o przyszłości, także finansowej. Złożenie wniosku o wakacje kredytowe jest niezwykle proste. Można to zrobić w oddziale banku lub online.

Rodzinna debata o finansach.

O finansach rozmawiają dziś wszyscy, a to za sprawą kryzysu, galopującej inflacji, rosnących cen podstawowych produktów oraz zwiększających się rat kredytów.
Pieniądze nie powinny być tematem tabu. O aktualnej sytuacji społeczno – ekonomicznej należy porozmawiać także z dziećmi.  Wspólna nauka oszczędzania na pewno wpłynie pozytywnie na całą rodzinę. Nauczy rozsądnego dysponowania pieniędzmi i  odpowiedzialności. Taka postawa zaprocentuje w przyszłości. Każdy z członków rodziny powinien przeanalizować swoje wydatki. Czy rzeczywiście wszystkie zakupy lub  usługi są koniecznie? Czy zamówienie  kolejnych dżinsów jest fanaberią czy koniecznością? Minimalizm w modzie staje się trendem niezwykle popularnym, rozpowszechnianym przez celebrytów. Może warto wziąć z nich przykład lub wyszukiwać niezwykłe ubrania w second handach?  Warto dawać ubraniom drugie życie, wymieniać się z przyjaciółką, sprzedawać. To samo powinno dotyczyć zakupów spożywczych. Wyrzucamy zbyt dużo jedzenia, bo nie planujemy, co i z czego przygotować. Rozsądne gospodarowanie w kuchni sprawi, że zaoszczędzimy pieniądze, ale też zadbamy o środowisko naturalne. Nadmierny konsumpcjonizm wcale nie sprawia, że człowiek jest szczęśliwy. Warto o tym pamiętać.

Zainwestuj w siebie.

Kryzysy finansowe mają to do siebie, że mobilizują ludzi do podejmowania działań, większej aktywności, zdobywania dodatkowej wiedzy. Trudne sytuacje zazwyczaj nas motywują, by zdobyć nowe uprawnienia czy znaleźć dodatkową pracę. Może warto pójść w tym kierunku. Każdy z nas ma jakiejś dodatkowe kompetencje, które potrafią przynieść korzyści. Wystarczy uwierzyć w siebie i mieć chęci. Dobrze gotujesz lub szyjesz? Rób to dla innych. Sprzedawaj rękodzieło. Masz lekkie pióro? Zostań copywriterem. Takich przykładów można mnożyć. Zdobywaj wiedzę na temat oszczędzania, ale też inwestowania pieniędzy. To skuteczne sposoby, by w domowym budżecie nigdy nie zabrakło funduszy na codzienne wydatki.

Badania pokazują, że paradoksalnie kryzysy wszelkiego rodzaju motywują nas do działania, do podejmowania pracy nad sobą, rozwijania. Może warto dostrzec w tym szansę dla siebie?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

3 komentarze

  • u mnie sprawdza się wpisywanie wszystkich wydatków w excela, potem sobie analizuję na co za dużo poszło, co zmienić, w sumie małe zmiany ale pozwoliło mi to zmienić trochę nawyki zakupowe

  • ja szukam jakichś sposobów na dorobienie sobie do pensji ale ciężko coś znaleźć w okolicy 🙁

  • Ja zawsze dzielę wypłatę na kilka części i kategorycznie trzymam się tego podziału. Dzięki temu zawsze kupuję tylko to, co potrzebne, bo mam z tyłu głowy, że jak wydam na głupoty, to mi zabraknie.

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed