Nie da się ukryć, że rolnictwo jest wyjątkowo ważną gałęzią gospodarki. Sektor ten rozwija się w szybkim tempie, w związku z czym wymaga od rolników zastosowania coraz to nowych rozwiązań, które są ekonomiczne oraz przekładają się na zwiększenie wydajności pracy. Doskonałym tego przykładem są brony aktywne, które ułatwiają i przyspieszają realizację wielu zadań w gospodarstwie rolnym.
Zastosowanie brony aktywnej
Brony aktywne należą do narzędzi, które — jak sama nazwa wskazuje — bronują, czyli rozdrabniają ziemi zaraz po orce bądź zasiewie. W ten sposób rozdrobniona przez urządzenie warstwa gleby ma pokryć materiał siewny. Oprócz tego bronowanie sprzyja w zwalczaniu chwastów.
Wśród szerokiej grupy bron aktywnych możemy wyróżnić:
- brony zębowe (drewniane, kolczaste, zygzakowe oraz sprężynowe),
- brony talerzowe,
- brony wahadłowe i wirnikowe.
Jak działają brony aktywne?
Brony aktywne są coraz częściej doceniane przez rolników. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ jest to maszyna, która potrafi skutecznie usprawnić pracę i to w zaskakująco szybkim tempie. Zęby brony aktywnej są istotą i podstawą działania tego urządzenia. Obracają się w osi poziomej, stanowiąc jej element roboczy. Dzięki temu możliwe jest skuteczne rozbijanie brył gleby, a następnie jej intensywne i szybkie mieszanie.
Do jakich zadań wykorzystywane są brony aktywne?
To przydatne urządzenie nadaje się do pracy bezpośrednio po zastosowaniu pługu. Warto także wspomnieć, że idealnie sprawdza się na glebach średnich oraz ciężkich. Pamiętaj jednak, aby nie używać brony aktywnej do gleb lekkich. Wynika to z tego, że siła jej działania może spowodować zbyt duże rozpylenie, przez co może negatywnie wpłynąć na efekty pracy.
Budowa brony aktywnej
Istnieją dwa rodzaje brony aktywnej: pierwsza to brona wirowa, druga to brona wahadłowa. Ich budowa różni się od siebie, co wynika ze specyfiki zastosowania każdej z maszyn, jednak zasada działania jest taka sama. Na trzech metrach szerokości możemy znaleźć aż dwanaście zespołów wirników. Na każdym z nich są dwa zęby, umieszczone poprzecznie w stosunku do kierunku jazdy. To właśnie zęby brony aktywnej w bezpośredni sposób rozdrabniają oraz kruszą glebę. Często stosuje się je razem z siewnikiem, który umieszczany jest na agregacie uprawowo-siewnym. Zęby bron z reguły sięgają na głębokość od 4 do 10 cm, chociaż na rynku można znaleźć urządzenia o głębszym zasięgu.
Czy brony aktywne mają jakieś wady?
Największą wadą brony aktywnej jest dość wysokie zapotrzebowanie na moc. Niemniej jeśli jest ona dobrze wykorzystywana, to przynosi spore korzyści rolnikom. Warto bronę dodatkowo wyposażyć w ruchome ramiona, które pozwolą na optymalne i wydajne wykonywanie codziennych zadań na nierównym terenie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.