Karta paliwowa jest narzędziem, ułatwiającym zarządzanie flotą pojazdów. Duża ich ilość wiąże się zwykle z problemami natury organizacyjnej. Użytkowanie kart paliwowych umożliwia wyeliminowanie większości z nich, co znacznie zwiększa wydajność i usprawnia procesy biznesowe. Jednocześnie rozwiązanie takie zapewnia zarówno kierowcom, jak i właścicielom firmy (lub jej menedżerom) dużą swobodę oraz elastyczność działania.
Czym jest karta paliwowa?
Karta paliwowa to produkt płatniczy, dedykowany podmiotom gospodarczym. Umożliwia on zakup paliwa do samochodów, wykorzystywanych w celach biznesowych. Można więc powiedzieć, że jest to rodzaj karty płatniczej o ograniczonym zastosowaniu: jej wykorzystanie do celów innych niż te, związane z eksploatacją pojazdów, nie jest praktycznie możliwe. Na rynku funkcjonują przy tym zarówno produkty, pozwalające na tankowanie jedynie w określonych punktach, jak i takie, które umożliwiają korzystanie z różnych sieci. Przykładem tego ostatniego rozwiązania może być karta paliwowa Moyl.pl – dzięki niej można nie tylko zapłacić na stacjach benzynowych, należących do wielu koncernów, lecz również uzyskać przy tym duże zniżki i rabaty.
Jak działa karta paliwowa i kto może się nią posługiwać?
Karta paliwowa pozwala na efektywne śledzenie wydatków, związanych z użytkowaniem samochodów – jest więc znakomitym narzędziem kontroli kosztów. Możliwe jest przy tym przypisanie jej zarówno do konkretnej osoby, jak i do pojazdu. To ostatnie rozwiązanie jest szczególnie przydatne wówczas, gdy z jednego samochodu korzysta wielu kierowców. Warto jednak zauważyć, że karty paliwowe muszą być użytkowane przez podmiot gospodarczy – obecnie osoby prywatne nie mogą się nimi posługiwać. Więcej o tym, czym jest i w jaki sposób działa karta paliwowa przeczytasz tutaj, a zdobyta wiedza z pewnością przyda Ci się w procesie optymalizacji kosztów eksploatacji pojazdów w firmie.
Jakie korzyści płyną z użytkowania karty paliwowej?
Główną korzyścią, związaną z posiadaniem karty paliwowej, jest możliwość uzyskania znacznych rabatów na stacjach benzynowych. Umożliwia to uzyskanie naprawdę dużych oszczędności, szczególnie wówczas, gdy użytkowana flota liczy wiele pojazdów. Z perspektywy pracownika firmy, posługującej się tym rozwiązaniem, niewątpliwą zaletą karty tego typu jest możliwość tankowania samochodu służbowego bez konieczności używania do tego własnych pieniędzy – ich odzyskanie jest bowiem często powiązane z koniecznością przejścia długotrwałej procedury. Karty paliwowe umożliwiają również sterowanie przyznanymi limitami oraz ułatwiają wykonanie czynności administracyjnych, związanych z księgowaniem faktur.
Jak wygląda księgowanie wydatków, gdy korzystamy z karty paliwowej?
Warto wiedzieć, że koszty, związane z wydatkami na paliwo, są wówczas uwzględniane w fakturze zbiorczej, wystawianej raz w miesiącu. Dzięki temu minimalizowane są formalności, związane z zaksięgowaniem i rozliczeniem kosztów użytkowania pojazdów. Jednocześnie możliwe jest łatwe monitorowanie działań poszczególnych pracowników lub przebiegu eksploatacji konkretnego samochodu.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Dodaj komentarz