Korzystanie z pomocy lekarza psychiatry nadal bywa tematem tabu w niektórych kręgach. Na szczęście, coraz powszechniejszym zjawiskiem jest normalizacja zaburzeń psychicznych. Z tego też względu, osoby dotknięte nimi zdecydowanie częściej niż kiedyś sięgają po fachową pomoc. Trzeba zaś przyznać, że istnieje wiele objawów, które powinny skłonić nas do odbycia wizyty psychiatrycznej. Warto byłoby więc dowiedzieć się, kiedy należy udać się po pomoc. Jeśli już postanowimy to zrobić, dobrze byłoby gdybyśmy wiedzieli, w jaki sposób pierwsza wizyta u psychiatry przebiega.
Depresja i lęki – czy to jedyne powody konsultacji psychiatrycznych?
Jak wybrać dobrego lekarza?
Wybór lekarza psychiatry może nastręczać wielu trudności. Zdecydowanej większości z nas zależy przecież na tym, aby konsultacja odbyła się w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze. Warto zatem swoje poszukiwania rozpocząć od przejrzenia opinii na temat poszczególnych specjalistów. Wówczas zdecydowanie łatwiej będzie nam ocenić, czy dany lekarz jest człowiekiem, do którego chcemy udać się po pomoc. Pamiętajmy o tym, że wizytę psychiatryczną możemy odbyć w ramach NFZ bez skierowania.
Jak wygląda pierwsza konsultacja psychiatryczna?
Pierwsza wizyta u psychiatry wzbudza wiele emocji. Mało kto wie przecież, czego może się spodziewać. Na pewno należy przygotować się na to, że taka konsultacja będzie trwała około godziny. Lekarz najprawdopodobniej zapyta nas najpierw o powód zgłoszenia się na wizytę. Należy więc opisać mu własnymi słowami objawy, które najbardziej nas niepokoją. Specjalista będzie wiedział, jakiego rodzaju pytania zadać, aby potwierdzić bądź wykluczyć konkretne zaburzenia psychiczne. Jeżeli stwierdzi, że istnieje taka potrzeba, zaleci stosowanie odpowiednich leków. Nie należy się ich obawiać. Farmakoterapia bywa skuteczna w leczeniu większości zaburzeń psychicznych. Równolegle może być prowadzona psychoterapia. Zaleca się ją przeważnie w przypadku zaburzeń lękowych oraz zaburzeń osobowości.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie psychiczne i naprawdę chciałabym, żeby przestało być to tematem tabu. Dlatego cieszę się, gdy widzę takie artykuły, może w końcu chodzenie do psychiatry przestanie być źródłem wstydu.